16/18&U European Summer Cups Latest

Tennis Europe Junior Tour

16/18&U European Summer Cups Latest

A total of 96 national teams of players aged 16 and 18 & Under have taken part at the European Summer Cups qualifying rounds. Two teams from each qualifying group advanced to the final rounds, which being played from 7-9 August. The defending champions are Russia (Boys and Girls 16&U, Girls 18&U) and France.

The 16 & Under European Summer Cups also serve as the regional qualifying competition for the Junior Davis & Fed Cup by BNP Paribas. Keep up with all the latest draws, schedules and photos here...

Teams marked in red have qualified for the final rounds. 

16 & Under Boys

Fact Sheet | Qualifying Groups

Group A - Mannheim (GER) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Belgium, Germany, Netherlands, Russia, Slovenia, Turkey, Ukraine

Group B - Latiano (ITA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Bosnia & Herzegovina, Czech Republic, Israel, Italy, Poland, Serbia, Slovakia

Group C - Timisoara (ROU) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Austria, Bulgaria, Croatia, Great Britain, Greece, Romania, Sweden

Group D - Vinaros (ESP) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Belarus, Estonia, France, Hungary, Luxembourg, Portugal, Spain

Final Rounds - Le Touquet (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 PhotosLive Scores 

16 & Under Girls

Fact Sheet | Qualifying Groups

Group A - Rakovnik (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3

Croatia, Czech Republic, Greece, Hungary, Slovenia, Spain, Turkey

Group B - Northumberland (GBR) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Belarus, Belgium, Bosnia & Herzegovina, Great Britain, Netherlands, Russia, Slovakia

Group C - Galati (ROU) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Bulgaria, France, Latvia, Poland, Romania, Sweden

Group D - Rivne (UKR) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Austria, Germany, Italy, Portugal, Serbia, Ukraine

Final Rounds - Budapest (HUN) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 Photos 

18 & Under

18 & Under Boys: Fact Sheet | Qualifying Groups

Group A - Veska (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Czech Republic, Greece, Italy, Poland, Romania, Spain

Group B - London (GBR) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Belgium, Bulgaria, Croatia, Germany, Great Britain

Group C - Budapest (HUN) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Belarus, Bosnia & Herzegovina, France, Hungary, Netherlands, Turkey

Group D - Piestany (SVK) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Portugal, Russia, Serbia, Slovakia, Sweden, Ukraine

Final Rounds - La Rochelle (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

18 & Under Girls

Fact Sheet | Qualifying Groups

Group A - Most (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Belarus, Czech Republic, Greece, Serbia, Spain, Sweden, Turkey

Group B - Maglie (ITA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Croatia, France, Hungary, Italy, Russia, Slovakia

Group C - Arad (ROU) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos

Bulgaria, Great Britain, Netherlands, Poland, Portugal, Romania

Final Rounds - Granville (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3PhotosLive Scoring 

 

« Back

» News archive