14/16&U Winter Cups by HEAD Latest

Tennis Europe Junior Tour

14/16&U Winter Cups by HEAD Latest

The qualifying rounds of the 2018 14/16 & Under Tennis Europe Winter Cups by HEAD are taking place during the weekend of  2-4 February. The top two teams (highlighted in red) from each qualifying group will progress to the final rounds, taking place from 16-18 February.

A total of 131 national teams are competing across the two age categories, including defending champions Spain (14 & Under boys), Ukraine (14 & Under girls), Great Britain (16 & under boys) and Italy (16 & Under girls). For more information about the competition, including details of the 12 & Under category, the final rounds of which are being held from 9-11 February), click here.

14 & Under Boys

Group A - Niederzier/Huchem-Stammeln (GER) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos  | Live Scores 

Belgium, Bulgaria, Finland, Germany, Great Britain and Netherlands

Preliminary Round: Ireland, Lithuania, Luxembourg and Slovenia (1-2 Feb) | Draw | Day 1 

Group B - Ronchi dei Legionari (ITA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Austria, Cyprus, Hungary, Italy, Montenegro, Portugal, Serbia and Switzerland

Group C - Karlskrona (SWE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Croatia, Estonia, Latvia, Norway, Poland, Russia, Spain and Sweden

Group D - Kyiv (UKR) (9-11 Feb) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Belarus, Czech Republic, France, Georgia, Romania, Slovakia, Turkey and Ukraine

Final Rounds - Veska (CZE) - 16- 18 February - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2Day 3Photos 

14 & Under Girls

Group A - Minsk (BLR) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 Photos 

Belarus, Estonia, Finland, France, Latvia, Netherlands, Norway and Russia

Group B - Rakovnik (CZE) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Austria, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Germany, Poland, Portugal and Spain

Group C - Pecs (HUN) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Bulgaria, Hungary, Italy, Serbia, Slovakia and Switzerland
Preliminary Round: Lithuania, Luxembourg, Montenegro and Slovenia (1-2 Feb) | Draw | Day 1 

Group D - Kyiv (UKR) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 

Belgium, Croatia, Georgia, Great Britain, Romania, Sweden, Turkey and Ukraine

Final Rounds - Rakovnik (CZE) - 16- 18 February - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos 
 

16 & Under Boys

Group A - Cholet (FRA) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Austria, Belgium, France, Germany, Luxembourg, Poland, Portugal and Spain

Group B - Budapest (HUN) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Photos

Czech Republic, Hungary, Lithuania, Montenegro, Serbia, Slovakia, Slovenia and Switzerland

Group C - Bergen op Zoom (NED) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Croatia, Cyprus, Denmark, Great Britain, Italy, Netherlands, Norway and Ukraine

Group D - Kazan (RUS) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Belarus, Bulgaria, Estonia, Georgia, Romania, Russia, Sweden and Turkey

Final Rounds - Ronchin (FRA) - 16- 18 February - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3Live ScoresPhotos 

 

16 & Under Girls

Group A - Brest (FRA) - Nominations | Draw | Day 1  | Day 2 | Day 3Photos

Austria, Croatia, Cyprus, France, Serbia, Slovakia and Switzerland

Group B - Bergen op Zoom (NED) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Bulgaria, Czech Republic, Germany, Hungary, Lithuania, Luxembourg, Netherlands and Poland

Group C - Lousada (POR) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 

Belgium, Great Britain, Ireland, Italy, Portugal, Slovenia, Spain and Ukraine

Group D - Kazan (RUS) - Nominations | Draw | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Photos 

Belarus, Estonia, Georgia, Norway, Romania, Russia, Sweden and Turkey

Final Rounds - Kazan (RUS) - 16- 18 February - Nominations |  Draw | Day 1 | Day 2Day 3 Live Scores | Live Stream | Photos

 

 

 

« Back

» News archive